المنت های برقی (حرارتی)

المنت های حرارتی  معمولاً بر پایه نیکل یا آهن هستند. پایه های نیکل (نیکروم)  یک آلیاژ ترکیبی از فلزات هستند المنت گرمایشی که با استفاده از برق ، قدرت آتش را به ما می دهد . و کاربرد اصلی آن از جمله وسایل گرم کن برقی ، توستر ، اجاق گاز ، سماور برقی ، آبگرمکن  و دیگر لوازم خانگی که بر پایه گرمایش اند قابل استفاده هستند بیایید نگاهی دقیق تر به کارکرد المنت گرمایشی  بپردازیم.

آلیاژ های مقاومتی

در واقع با عبور جریان الکتریکی از آلیاژ مقاومتی (رسانا) ‌گرمای‌ تولید می‌شود، که این فرآیند به عنوان “گرمایش ژول” یا “گرمایش مقاومت” شناخته می شود. عوامل مرتبط دیگر وجود دارد که باید در طراحی یک المنت برقی گرمایشی با توجه به کارکرد آن در نظر بگیریم. مقاومت همیشه چیزی نیست که ما کنترل و تعیین کنیم ، اغلب وابسته به پارامترهای دیگر مانند مواد ، ابعاد ، وغیره می باشد.

مواد آلیاژی مورد استفاده درالمنت های برقی (حرارتی ) به دو دسته عمده تقسیم بندی می‌شوند :

۱- آلیاژهای مقاومتی کروم – نیکل (آستنیتی)

۲- آلیاژهای مقاومتی  آهن- کروم- آلومینیوم (فریتی)

 فرآیند المنت میله ای حرارتی

از جمله موارد آشکار مانند ولتاژ و جریان ، طول و قطر  ،توان ، نوع مواد و دمای کارکرد شرایط محیطی همچنین عوامل خاصی وجود دارد که باید برای هر نوع المنت مختلف در نظر بگیرید. یک المنت ساخته شده از : آلیاژهای مقاومتی  (قطر ، طول ، پیچ ، کشش سیم و غیره) – لوله های استنلس استیل گرید ۳۱۶، ۳۰۴ ، مس – مواد عایق اکسید منیزیم (mgo) و اتصالات برقی از جمله مواردی است که بر عملکرد المنت میله ای حرارتی تأثیر می گذارد.ممکن است فکر کنید که یک المنت برقی نیاز به مقاومت بسیار بالایی داشته باشد اما در واقع اینگونه نیست ،آنچه باعث ایجاد گرما میشود جریان عبوری در این المنت است.

محاسبات المت برقی

طبق قانون اهم، توان المنت لوله ای حرارتی را می توان از فرمول زیر بدست آورد:

p=v.i=v^2/r=r.i^2

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *